Temno nebo za pestro življenje

  M. Podletnik, 17. 4. 2025

Fakulteta za naravoslovje in matematiko Univerze v Mariboru je 10. aprila 2025 gostila konferenco projekta ADRISKY, v katerem kot glavni partner sodeluje Razvojni center Murska Sobota. Konferenca z naslovom »Dark skies, thriving lives: addressing light pollutions impact on wildlife, biodiversity and human health« je bila posvečena predstavitvam problematike svetlobnega onesnaženja na biotsko pestrost in zdravje ljudi strokovnjakov širom Evrope in sveta.


Udeleženci konference v Mariboru    Razvojni center MS 

Problematika svetlobnega onesnaževanja zaradi ti. umetne svetlobe ponoči (ALAN – artificial light at night) v zadnjih letih pridobiva vedno več pozornosti, saj se globalno svetlobno onesnaževanje vsako leto povečuje za skoraj 10 %! Pri tem se ne povečuje samo poraba električne energije, temveč tudi osvetljenost nočnega neba. Opazovanje zvezd v večini večjih naselij sploh ni več mogoče, a še pomembneje: svetlobno onesnaževanje negativno vpliva na nočno aktivne rastline in živali ter zdravje ljudi. Po ocenah strokovnjakov, je kar 70 % živali nočno aktivnih, zato je učinek svetlobnega onesnaževanja še toliko večji. Svetloba ponoči moti seleče se ptice, moti naravni bioritem živali pri prehranjevanju in razmnoževanju ter s tem bistveno spreminja njihove življenjske pogoje. Hkrati so študije pokazale, da prisotnost javne razsvetljave nujno ne povečuje javne varnosti, temveč so učinki lahko ravno nasprotni – močna svetila povzročijo zaslepitev in poslabšajo vidljivost v neosvetljenem delu, kar je še posebno problematično pri prometu.

  
Primer, kako neustrezna osvetlitev zaradi bleščanja poslabša vidljivost (vir: Dark Sky Association)

Yana Yakushina iz Univerze v Gentu je predstavila stanje pravnih ureditev v državah EU in širše ter pobude, da se problematika svetlobnega onesnaževanja naslovi tudi na nivoju EU, saj so pravne ureditve med državami članicami zelo raznolike oz. so ponekod neobstoječe. Nekatere države imajo specialni področni predpis, druge tematiko svetlobnega onesnaževanja vključujejo v obstoječo okoljsko zakonodajo (npr. v pravne akte za zmanjševanje porabe električne energije). Težavo predstavlja problem doseganja ciljev oz. spremljanje uspešnosti predpisanih pravnih norm, saj še niso dokončno sprejeta merila za merjenje svetlobnega onesnaženja. Težavo predstavljajo tudi akti, ki predpisujejo minimalno vrednost osvetlitve, ne pa tudi maksimalno dovoljeno osvetlitev.

V nadaljevanju so bile podane predstavitve strokovnjakov, ki se ukvarjajo z razvijanjem metod za merjenje svetlobnega onesnaževanja in učinkov ukrepov za njihovo zmanjšanje ter predstavitve potekajočih evropskih projektov na temo svetlobnega onesnaževanja.

Marko Prokić iz Univerze v Beogradu je predstavil rezultate študije vpliva svetlobe na dvoživke, pri čemer so ugotovili, da je svetloba pospešila razvoj paglavcev, ki pa so hkrati bili podvrženi večjemu oksidativnemu stresu. Ta lahko ob dolgotrajni izpostavljenosti povzroča številne škodljive učinke za organizme.

Konferenco je z navdihujočih predavanjem zaključil direktor organizacije Dark Sky Organization, ki velja za vodilno organizacijo na svetu, ki se ukvarja s problematiko svetlobnega onesnaževanja in je tudi nosilec programa ti. »temnih območij«, ki združujejo območja po celem svetu, kjer je temno nočno nebo še ohranjeno ali delujejo v duhu odgovornega osvetljevanja. Kot primer dobre prakse je med drugim predstavil zamenjavo svetil na objektu rafinerije v ZDA, kjer so ob sodelovanju s strokovnjaki izboljšali delovno okolje za zaposlene in bistveno zmanjšali porabo električne energije in svetlobnega onesnaženja objekta.


Primerjava osvetljenosti cerkve pri Gradu pred in po zamenjavi razstvetljave (foto: G. Pintar)

Tudi v JZ KPG si že leta prizadevamo za zmanjševanje svetlobnega onesnaženja ter primerno osvetljevanje. Vsako jesen organiziramo akcijo »Vgasnimo posvejte«, v okviru projekta Gorička krajina smo zamenjali neprimerno razsvetljavo ob 13 sakralnih objektih za izboljšanje življenjskih pogojev za netopirje. O problematiki svetlobnega onesnaženja opozarjamo tudi na prvi stalni razstavi o netopirjih v Sloveniji. S prizadevanji za zmanjševanje svetlobnega onesnaženja in primerno osvetljevanje nadaljujemo, zato smo skupaj z Razvojnim centrom Murska Sobota skupaj z madžarskimi partnerji letos ponovno kandidiramo na čezmejnem razpisu. Kako bomo uspešni, bomo izvedeli poleti. Vsekakor pa bodo s prizadevanji nadaljevali tudi v prihodnje

    Se strinjam
    Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Več informacij Več informacij