Usposabljanje za prepoznavanje dnevnih metuljev se je prevesilo v drugo polovico

 M. Podletnik, 18. 6. 2024

V prvi polovici junija 2024, 10. in 11. junija, smo nadaljevali z usposabljanji za prepoznavanje dnevnih metuljev v okviru projekta BEE(A)WARE. Na peti in šesti delavnici, kjer sodelujemo predstavniki projektnih partnerjev iz obeh čezmejnih območij, smo nadaljevali s spoznavanjem novih vrst dnevnih metuljev iz različnih skupin. Namen usposabljanj je boljše poznavanje divjih opraševalcev in prenosa znanja ter krepitev zmogljivosti strokovnih institucij, ki se ukvarjajo z naravovarstvom in drugih predstavnikov znanstvene skupnosti, vključene v projekt.


Vsaka delavnica je sestavljena iz teoretičnega dela in praktičnega dela delavnice  G. Domanjko

Peta in šesta delavnica sta tokrat dva dni zapored potekali na posestvu v upravljanju Međimurske prirode – Javne ustanove za zaštitu prirode, Matulovem gruntu v Frkanovcu. Metul je lokalno, medžimursko poimenovanje za metulja. Delavnici je vodil Toni Koren.

Prvi dan je teoretskemu delu delavnice s spoznavanjem različnih vrst metuljev iz skupin belinov, modrinov, pisančkov in debeloglavčkov sledilo terensko delo na travnikih in gozdnem robu v okolici Matulovega grunta na območju vasi Frkanovec in Merhatovec. Med opaženimi in zabeleženimi vrstami so bili najbolj zanimivi mali spreminjevalček (Apatura ilia) in trnov repkar (Satyrium spini), poleg njiju pa smo zabeležili še kup drugih vrst. Med njimi so bili kapusov belin (Pieris brassicae), repin belin (P. rapae), kratkočrti (Thymelicus lineola) in dolgočrti debeloglavček (Thymelicus sylvestris), navadni lisar (Melanargia galathea), citronček (Gonepteryx rhamni), frfotavček (Leptidea sinapis), rdeči pisanček (Melitaea didyma), pisančke iz kompleksa Melitea athalia, lešnikar (Maniola jurtina), mali okarček (Coenonympha pamphilus), travniški okarček (Coenonympha glycerion), admiral (Vanessa atalanta), lastovičar (Papilio machaon), beli c (Polygonia c-album), navadni modrin (Polyommatus icarus) in koprivov pajčevinar (Araschnia levana). Na makadamski poti ob gozdnem robu so posedale množice svetlih krhlikarjev (Celastrina argiolus). Po vrnitvi na grunt smo skupaj pregledali seznam zabeleženih metuljev in izvedli vajo prepoznavanja ulovljenih metuljev.  


Svetlega krhlikarja prepoznamo po izredno svetli spodnji strani kril in vzorcu črtic na sprednjem krilu  G. Domanjko

Zvečer je za zainteresirane udeležence delavnice potekal lov za nočne metulje s pomočjo svetlobnih pasti – piramid. Na njih se je v slabih nekaj urah ustavilo kar 100 različnih vrst metuljev, med njimi tudi vrbov zavrtač (Cossus cossus) in veliki vinski veščec (Deilephila elpenor).


Preparacija metuljev zahteva veliko potrpljenja, natančnosti in nežnosti  G. Domanjko

Drugi dan delavnice je bil zaradi dežja in nizkih temperatur posvečen bolj teoretskim vsebinam spoznavanja novih vrst dnevnih metuljev. Namesto terenskega dela pa je bil drugi del delavnice posvečen praktičnemu delu – preparaciji metuljev. Po spoznavanju teoretskih osnov preparacije in izkušenj ter prikazu preparacije, smo se udeleženci tudi sami preizkusili v preparaciji metuljev, ki poleg izobraževalnega namena služi predvsem ohranjanju primerkov za podrobno determinacijo, genske analize ter ohranjanju entomoloških primerkov za prihodnje rodove.

    Se strinjam
    Spletno mesto uporablja piškotke zaradi boljše uporabniške izkušnje. Z uporabo naše spletne strani potrjujete, da se z njihovo uporabo strinjate. Več informacij Več informacij